Polacy w Szwecji – życie i praca

Polacy w Szwecji – życie i praca

Szwecja należy do krajów chętnie wybieranych przez polskich emigrantów. Tych zarobkowych, ale także szukających po prostu spokojnego miejsca do życia. Jak się tam odnaleźć i czy każdy zainteresowany obcokrajowiec znajdzie pracę?

 

Życie w Szwecji

O tym, jak wygląda życie w Szwecji, w znacznym stopniu decyduje konkretny region. Zdecydowana większość polskich emigrantów obiera za cel Sztokholm, gdzie nie ma problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Łatwiej też porozumieć się po angielsku, choć Szwedzi cenią sobie własną tożsamość i zachęcają do nauki swojej ojczystej mowy. Obcokrajowcy mogą liczyć nawet na darmowe kursy, a obywatele Szwecji przyjaźnie witają każdego próbującego poznać ten bądź co bądź niełatwy język. Tuż po przyjeździe do Szwecji bardzo pomaga agencja pracy za granicą, z którą się współpracuje. Jej zaangażowanie ułatwia znalezienie mieszkania, załatwienie spraw związanych z pobytem oraz zorganizowanie sobie codziennego życia. Życie w Szwecji do najtańszych nie należy, ale biorąc pod uwagę wysokie zarobki, nie jest trudno utrzymać rodzinę. Wysokie podatki także nie powinny zniechęcać obcokrajowców, ponieważ w znacznej mierze wracają do ludzi w postaci różnego rodzaju dotacji. Środki publiczne są rozsądnie gospodarowane i wydawane na inwestycje służące wszystkim obywatelom.

 

Agencja pracy za granicą pomaga polskim imigrantom w Szwecji

Bezrobocie wśród szwedzkich obywateli jest niskie od lat, niestety nie można tego samego powiedzieć o zatrudnieniu obcokrajowców. Agencja pracy za granicą pomaga znaleźć stanowisko jeszcze przed wyjazdem zagranicę. Dzięki temu emigracja staje się nieco łatwiejsza, a przynajmniej nie tak stresująca. W Szwecji dynamicznie rozwija się wiele branż, począwszy od tradycyjnej obróbki drewna, aż po nowoczesne technologie. Zatem bez względu na posiadane wykształcenie i zawodową praktykę, istnieje spore prawdopodobieństwo, że agencja pracy za granicą znajdzie zainteresowanemu ciekawą i dobrze płatną posadę. Tym bardziej, że Szwecja prowadzi politykę sprzyjającą zatrudnianiu obcokrajowców. A jej władze regularnie zapraszają obywateli innych państw do przyjazdu i zamieszkania nie tylko w centralnych częściach kraju, ale również na dalekiej północy. Tam także można spotkać szczęśliwych, spełnionych zawodowo Polaków.