Prosecco – historia, pochodzenie i cechy charakterystyczne

Prosecco – historia, pochodzenie i cechy charakterystyczne

W dzisiejszych czasach Prosecco zyskało już swoją światową sławę jako jedno z najpopularniejszych win w Europie. Jednak niewielu wie, że jego początki sięgają jeszcze czasów rzymskich. Winiarstwo na terenach obecnej Wenecji rozpoczęło się już 400 lat przed narodzeniem Chrystusa. Prosecco to jednak relatywnie młode wino, którego pierwsze wzmianki pochodzą dopiero z XVIII wieku.

Legenda głosi, że kiedyś pobliski biskup udawał się do Rzymu i przeważnie kupował tam znaczne ilości wina typu Cervia wyprodukowanego nad rzeką Piavą (na północ od Treviso). Któregoś razu zapomniawszy o transporcie jednego ze skrzyń zamówionych trunków przypomniał sobie o nim dopiero po powrocie do domu. Nieco zdenerwowany pozostawił je w piwnicy, gdzie butelki uległy ponownemu fermentowaniu a następnie eksplozjom! Skutkiem była utrata większości cennych win.

Na szczęście jeden ze służących podsunął mu pomysł jak wykorzystać te resztki – jak on nazwał „wino dziadków”. W efekcie biskup spróbował go i okazało się bardzo smaczne! Zdecydował się na produkcję większych ilości, a najbardziej odpowiednią odmianą okazała się miejscowa glera. W ten sposób powstało Prosecco – wino białe o małej zawartości alkoholu i bardzo delikatnym smaku.

Produkcja Prosecco od A do Z – proces produkcji, regiony uprawy i tajniki wytwarzania najlepszego smaku

Najlepsze prosecco pochodzi z pięciu regionów włoskich: Veneto, Friuli Venezia Giulia, Trentino-Alto Adige/Südtirol oraz co ciekawe niedawno usankcjonowanych terenów Krasu Slovenski (Słoweńskiego Wybrzeża).

Proces produkcyjny rozpoczyna się od zbioru winogron wieczorem lub nad ranem gdy są chłodne a ich smak i aromaty są jeszcze zachowane. Następnie te najlepszej jakości grona trafiają do prasy pneumatycznej gdzie zostają dokładnie zmumifikowane by uzyskać maksymalną ilość soku.

Po przejściu przez specjalistyczną obróbkę sok przepływa przez stalowy lub aluminiowy kadź fermentacyjny gdzie dodaje się drogi kultur bakteryjnych pozwalających na przetworzenie cukru w alkohol. Formowanie piany wynika z samych właściwości gazowych dwutlenku węgla tworzącego perełki.

W wielkim skrócie tak prezentuje sie cały proces produkcji tego wyjątkowego wina. Umiejętność połączenia ziemi z doświadczeniem i technologią, daje możliwość stworzenia szlachetnego trunku jakim jest Prosecco.

Prosecco na świecie – popularność, trendy konsumpcyjne oraz ciekawe fakty związane z jego spożywaniem

Nie od dziś Prosecco kojarzy się ze światem mody i stylu życia. To samo wino można podać razem ze skromnymi przekąskami lub eleganckimi daniami w restauracji przy latarce o zachodzie słońca nad Tyrrhenian Sea.

Największe rynki dla tego typu wina to: USA, Wielka Brytania i Niemcy a najdynamiczniej rozwijającymi sie są Chiny czy Indie.

Jeszcze kilka lat temu prosecco było traktowane jako drink „damski” lub niedrogi odpowiednik Francuskich Champagne ale teraz piętnowany jest przez koneserów wszystkich płci.

Ciekawym faktem jest również zawartość cukru w prosecco która wynosi około 20-25 gram/litr co czyni go bardziej słodkim niż berliński Riesling (5-9gram / litr).

Kulinaria i Prosecco – idealna para dla wykwintnych dań oraz propozycje przepisów pasujących do tego szlachetnego trunku

Podobnie jak wiele innych win, również Prosecco świetnie komponuje się z różnego rodzaju potrawami. Jest doskonałym towarzyszem dla owoców morza, a także mięsa, ryb i dań sałatkowych. Doskonale sprawdzi się w połączeniu z cytrusami – pomarańczami czy limonką.

Wraz z rozwojem kuchni włoskiej Prosecco stało się idealnym dodatkiem do przystawek typu antipasti albo deserów takich jak Tiramisu lub Panna Cotta.

Wykwintne dania i jakość prosecco są jednymi z elementów które mogą stworzyć niezapomniane wrażenie podczas kolacji przy świecach. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na podanie szampana przed posiłkiem by nadać uroku początkowi wieczoru.

Dobre praktyki w konsumowaniu – jak serwować prosecco, ile należy go nalać oraz co robić by zachować jego wyjątkowy smak

Jeśli chcesz cieszyć się pełnią smaku Prosecco dobrze jest postawić na właściwe temperatury podawania oraz ilość trunku serwowanego. Powinien być on schłodzony do 7-9 stopni Celsiusza aby zachował swoją subtelność i orzeźwienie a kolejność degustacji win powinna brzmieć: od lekkiego białego przez mocniejszy chardonnay kończąc na słodkich czerwonych Barolo czy Amarone della Valpolicella.

W przypadku butelki standardowej (0,75l) można nalać aż 6-7 kieliszków o pojemności 125 ml. Dla nieco mniejszych butelek (0,2 l) warto pamiętać że w jednej takiej butelce mieści się około jednego i pół kieliszka wina.

Jeśli szukasz dobrego Prosecco sprawdź ten adres https://dobrewino.pl/45-prosecco – znana na całym świecie jako producent zarówno tanich jak i wyjątkowo szlachetnych trunków tej klasy.

Podsumowując, Prosecco to wino o bogatej historii i wielkich walorach smakowych. Produkcja tego trunku to skomplikowany proces opierający sie na umiejętności oraz doświadczeniu producenta. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Prosecco kojarzył się ze słabą jakością ale dzięki postępom technologicznym stało sie coraz bardziej popularne na światowych rynkach. To doskonały dodatek do różnego rodzaju potraw albo samodzielnie dla podkreślenia wyjątkowego momentu życia.