Przewijak na łóżeczko – wybór nie jest oczywisty

Przewijak na łóżeczko – wybór nie jest oczywisty

Niemowlę trzeba przebierać od kilku do kilkunastu razy na dobę, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór przewijaka. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów, takich jak przewijak na łóżeczko, na komodę, ścienny oraz mata do przewijania. Który z nich okaże się najlepszym rozwiązaniem?

Przewijak na łóżeczko jako najczęściej wybierana opcja

Najczęściej wybieraną pomocą przy zmianie pieluszki jest przewijak na łóżeczko. Jest to sztywna nakładka wyposażona w nóżki uniemożliwiające ześlizgnięcie się. Za kilkadziesiąt złotych otrzymujemy miejsce do przewijania, które ze względu na swoją wysokość znacznie odciąża kręgosłup, ponieważ nie wymusza pochylonej pozycji, co jest bardzo ważne dla kobiety obolałej po porodzie.  Mimo szeregu zalet, jakie niesie za sobą przewijak na łóżeczko, posiada także wady. Faktem jest, że dziecko bardzo szybko rośnie i przewijak mający zazwyczaj 60 centymetrów długości bardzo szybko robi się za krótki i nóżki dziecka wystają poza obręb nakładki. Po osiągnięciu przez malucha kilku miesięcy przestaje on również być bezpieczny. Dziecko zaczyna kręcić się i moment nieuwagi może spowodować wypadek. W związku z tym – rozwiązanie to jest idealne w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Przewijak na komodę – alternatywne rozwiązanie

Wygląd przewijaka na komodę nie różni się znacząco od poprzedniej możliwości. Różnicą jest dodatkowa przestrzeń, którą otrzymujemy dzięki komodzie. Można zgromadzić w niej potrzebne rzeczy do przebierania, a także ubranka maluszka i wszystkie potrzebne akcesoria. Wadą tego rozwiązania jest czas użytkowania z takich samych względów jak przewijak na łóżeczko. Natomiast nakładkę można zdemontować i pozostanie piękny mebel. Drugą wadą jest cena, wynosząca kilkaset złotych. Podczas zakupu należy rozważyć czy korzystniejszym rozwiązaniem nie okaże się osobne nabycie nakładki i komody.

Przewijak ścienny pomocą w małych mieszkaniach

Ta opcja zdecydowanie jest wyśmienitym rozwiązaniem dla rodziców posiadających nieduże mieszkanie. Jak nazwa wskazuje – montowany jest na ścianie. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, a po rozłożeniu zyskamy dodatkowe kieszonki i półeczki, które zapewnią miejsce na pampersy, chusteczki i inne potrzebne kosmetyki wykorzystywane podczas przebierania dziecka.

A co z matą do przewijania?

Ostatnią opcją znacznie pomagającą przy zmianie pieluszki jest mata do przewijania. Charakteryzuje ją lekkość i poręczność. Co więcej – nie zajmuje tak dużo miejsca jak przewijak na łóżeczko. Dodatkowy plus to możliwość zabrania ją ze sobą w różne miejsca, wystarczy ją zwinąć w mały rulonik, dlatego jest świetnym rozwiązaniem dla aktywnych rodziców. Nie ma także problemu z zachowaniem czystości – można ją wyprać w pralce. Z tych praktycznych względów bardzo dużo rodziców decyduje się na zakup maty. Po rozłożeniu jest ona również większa niż przewijak, dzięki czemu dziecko nie wyrośnie z niej tak szybko. Jedyną wadą jest wysokość, na której przebieramy dziecko. Matę najczęściej rozkładamy na łóżko lub sofę, przez co trzeba schylać się podczas przebierania dziecka. Obciąża to znacznie kręgosłup, który i tak nie ma łatwego zadania podczas noszenia i zabawiania maleństwa. Na rynku dostępnych jest wiele opcji ułatwiających zmienianie pieluszek dziecka. Przed zakupem należy zastanowić się, która z opcji będzie dla nas najlepsza, rozważając wszystkie wady i zalety.