Zapalenie pochwy zdarza się każdej kobiecie i to wielokrotnie w trakcie jej życia. Nie jest ono przyjemne w skutkach, z tego względu, że wpływa negatywnie na funkcjonowanie oraz ogólne samopoczucie. Dowiedź się jak można się nią zaradzić oraz w jaki sposób przeprowadza się leczenie.
Stan zapalny pochwy – kiedy można się z nią zmagać?
Zapalenie pochwy dotyczy błon śluzowych pochwy oraz w rzadszych przypadkach także sromu. Najważniejszą rolę w trakcie rozpoznania dolegliwości odgrywa jej przyczyna, a mianowicie czy powstała na skutek bakterii bądź grzybów.
W przypadku grzybiczego zapalenia pochwy wini się za nią grzyby Candida albicans. Zostają one wprowadzone do organizmu dzięki intymnym kontaktom, używaniu publicznych toalet, basenów, saun oraz solarium. Stan zapalny pochwy w tym przypadku objawia się trudnym do wytrzymania świądem, który dotyczy narządów intymnych. Do tego można rozpoznać go przez występowanie większej ilości upławów o białym odcieniu. W trakcie jej leczenia używa się przede wszystkim maści oraz globulek przeciwgrzybiczych.
Z kolei bakteryjne zapalenie pochwy spotyka przede wszystkim kobiety zmagające się ze znacznymi wahaniami hormonalnymi, ale tak samo jak w wyżej opisanej sytuacji winę za stan zapalny pochwy ponoszą także jednorazowe kontakty seksualne. Kiedy kobieta zmaga się z tą dolegliwością występują u niej przede wszystkim ogromne ilości upławów, które w zapachu przypominają ryby. Nie można leczyć się w zaciszu domu, gdyż żadne środki dostępne bez recepty nie są w stanie wyleczyć tej choroby, tylko i wyłącznie wizyta u specjalisty jest w stanie przywrócić stan sprzed choroby.
Występuje także pasożytnicze zapalenie pochwy, które charakteryzuje się błędnym podcieraniem bądź niewłaściwym kąpaniem się. Za chorobę odpowiedzialne są owsiki, które żyją w odbycie, a ze względu na wymienione powyżej przyczyny dostają się do pochwy. Tylko i wyłącznie lekarz jest w stanie wyleczyć tę dolegliwość.
Ostatnim rodzaje jest atroficzne zapalenie pochwy, które dotyka głównie kobiety przechodzące menopauzę. Stan zapalny pochwy jest uwarunkowany zmianami hormonalnymi, które czasem są akceptowane przez organizm bez żadnych konsekwencji, a w innych sytuacjach buntuje się on. Zapaleniu towarzysz suchość pochwy, a także brak przyjemności, nawet dyskomfort w trakcie współżycia. W bardziej zaawansowanym stadium ból występuje także, kiedy kobieta pragnie wykonać jakąkolwiek czynność. Często zauważa się także niedotrzymywanie moczu oraz sikanie w majtki.