Planujesz postawić szklarnię ogrodową, ale nie wiesz co w niej hodować, a może kupiłeś posiadłość, gdzie owa szklarnia już jest i szkoda ci jej likwidować? Chcesz, ale nie wiesz jak się do tego zabrać. Przydomowe rolnictwo może nie zapewni Ci zapasu warzyw na cały rok, jednak zaznajomi Cię ze smakiem prawdziwych, polskich warzyw. A ten smak uzależnia.
Ze szklarnią kojarzą się nam ogórki i pomidory – to najczęściej hodowali nasi dziadkowie czy rodzice. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział szklarnie ogrodowe i te większe, które ciągnęły się przez całe pola. Największą zaletą szklarni jest fakt, że mimo naszego ciężkiego dość klimatu pozwala uprawiać rośliny od lutego aż do listopada. Dzięki jej stałemu środowisku wewnątrz, rośliny mogą dojrzewać szybciej nawet o kilka tygodni, przez co uzyskamy o wiele większe zbiory. Ponadto chroni ona przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami np. przez grad i zwierzęta. Rośliny szklarniowe są również częściowo chronione przed szkodnikami, ponieważ dojrzewają w zamknięciu.
W szklarni możemy hodować:
- Nowalijki np. rzodkiewka, rzodkiew, cebula, czosnek, szczypiorek, pietruszka, sałata masłowa, szpinak oraz roszponka i rukola.
- Nasiona na rozsady np. pora selera, brokuła, karczocha czy kapusty.
- Warzywa ciepłolubne : pomidor, papryka, ogórek, bakłażan, cukinia, cykoria,
- Zioła: bazylia, majeranek, estragon, lubczyk, oregano, szałwia, trawa cytrynowa
- Owoce; truskawka, ananas, arbuz melon
- Kwiaty: begonie, aksamitki, pelargonie, goździki, storczyki i kaktusy.
Aby szklarnia ogrodowa miała idealne warunki do wzrostu roślin, należy przestrzegać kilku zasad np. często wymienić ziemię, gdyż ulega szybko wyjałowieniu. Szklarnia ogrodowa powinna mieć uchylne okno, które zapewni odpowiednią wentylację. Rośliny należy regularnie podlewać, należy zadbać o system cieniowania, czyli zasłaniania szyb szklarni, kiedy utrzymuje się palące słońce. Najlepiej ogrzewać szklarnie za pomocą ogrzewania elektrycznego, należy dokładnie pielęgnować rośliny zgodnie z ich wymaganiami związanymi z gatunkiem, jaki reprezentują.
Prowadzenie szklarni jest dość czasochłonne i być może wymaga pewnych nakładów finansowych. Wystarczy chwila zaniedbania i możemy pożegnać się z całą uprawą, jednak możliwość zjedzenia przez nas samych i naszą rodzinę warzyw i owoców własnoręcznie wyhodowanych bez zbędnych oprysków i zabiegów przedłużających świeżość jest bezcenna.