Taśmy TRX – ćwiczenia na brzuch

Taśmy TRX – ćwiczenia na brzuch

O tym, że trening w podwieszeniu z wykorzystaniem przyboru treningowego, jakim jest taśma TRX, świetnie nadaje się do budowania mięśni brzucha oraz głębokich wie z pewnością każdy, kto spróbował kiedyś treningu tego typu. Dzięki niemal nieograniczonej możliwości modyfikacji ćwiczeń pojawia się możliwość dopasowania trudności do aktualnego poziomu zaawansowania. Jakie są skuteczne ćwiczenia na brzuch w podwieszeniu?

Pasy TRX – jak prawidłowo wykonać ćwiczenia na mięśnie brzucha?

Aby wykonać większość ćwiczeń ukierunkowanych na mięśnie brzucha, należy zamontować pasy TRX na wysokości połowy łydki. Im wyżej będą zawieszone, tym trudniej będzie wykonać dane ćwiczenia. Aby z łatwością usytuować stopy w taśmach TRX, należy usiąść przodem do pasów i wsadzić stopy w dolne uchwyty taśm „na krzyż”: tzn. dając lewą stopę do prawej taśmy i prawą stopę do lewej taśmy. Kolejno należy obrócić się w kierunku, jaki wskazuje noga znajdująca się wyżej (tzn. gdy nasza prawa noga jest w lewej taśmie i przechodzi „górą” nad lewą nogą, to należy obrócić się w prawo). W przypadku, gdy jakieś ćwiczenie ma zostać wykonane w trudniejszej wersji, lub też wymaga wsadzenia jednie jednej stopy w taśmy, to zaleca się włożyć stopę w oba uchwyty jednocześnie – zapobiegnie to tzw. „tańczeniu” taśm.

Najlepsze ćwiczenie na mięsnie brzucha – plank przy użyciu taśmy TRX

Jest to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń mięśni brzucha w wydaniu na TRX – podpór przodem. Podobnie jak w trakcie wykonywania go na stabilnym podłożu, można wykonać je na TRX podpierając się na wyprostowanych rękach lub przedramionach. Ta pierwsza opcja, choć dla wielu osób wyda się cięższa, jest w przypadku wyższego zawieszenia TRX, zdecydowanie łatwiejsza do opanowania oraz bezpieczniejsza dla kręgosłupa.

Taśmy TRX – jak wykonać side plank na TRX?

Wersja ćwiczenia wykonana na boku, mocno angażuje mięśnie skośne brzucha. Możliwa do wykonania zarówno na wyprostowanej ręce, jak i przedramieniu. Ćwiczenie wykonuje się, wchodząc z pozycji leżącej na macie z nogami podwieszonymi w dolnym chwycie TRX bezpośrednio do podporu bokiem, bądź też wykonując najpierw klasyczny plank z wykorzystaniem taśmy TRX, po czym przechodząc na jeden z boków.

TRX Crunch – jedno z lepszych ćwiczeń na brzuch w podwieszeniu

To najprostsze z ćwiczeń wykorzystujących funkcję zginania tułowia za pomocą mięśnia prostego brzucha – pasy TRX powalają na wykonanie zgięcia „crunch” poprzez podciągnięcie nóg do klatki piersiowej będąc w odwieszeniu na taśmach (w podporze na wyprostowanych ramionach).