Trudny wybór w małej łazience – wanna czy prysznic?

Trudny wybór w małej łazience – wanna czy prysznic?

Urządzanie łazienki nie jest zadaniem łatwym. Przede wszystkim, remont tego pomieszczenia jest bardzo kosztowny, dlatego wykonuje się go raz na lata. Poza tym, często ciężko jest ocenić funkcjonalność pewnych rozwiązań, zanim się ich nie wypróbuje. Wiele osób kieruje się więc kwestiami estetycznymi, a nie praktycznymi. Jednym z najtrudniejszych wyborów jest ten pomiędzy wanną a prysznicem.

Dlaczego tak chętnie decydujemy s{ię na wannę?

Większość użytkowników nawet w przypadku mikroskopijnej łazienki upiera się nad wanną. Zapewnia ona bowiem zupełnie inny komfort, niż zwykły brodzik prysznicowy. W szczególności kobiety lubią wylegiwać się w wannie czytając książki, ale chętnie korzystają z niej również pozostali członkowie rodziny, głównie dzieci. Dla nich wanna to miejsce do zabawy i potrafią z niej korzystać godzinami. Producenci zapewniają bardzo szeroki wybór wanien w wielu różnych rozmiarach. Można zamontować nawet niewielki model o długości zaledwie 120 cm, idealny właśnie dla najmłodszych. Takie wanny są chętnie wybierane do malutkich łazienek.

Osoby starsze narzekają jednak na to, że do wanny ciężko się im wchodzi i trudno z niej wychodzi, kiedy pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości bólowe i sztywność stawów. Idealnym rozwiązaniem dla nich jest wanna z drzwiami, ponieważ nie muszą podnosić wysoko nóg i mogą swobodnie wejść do wanny, jak do całkiem płaskiego brodzika. Tego typu wanna to również idealna opcja dla osoby niepełnosprawnej, która chce samodzielnie korzystać ze swojej łazienki i czuć się niezależną.

Wanna z drzwiami czy kabina prysznicowa?

Wybór pomiędzy wanną a prysznicem nigdy nie jest łatwy. Zwykle zdania pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny są podzielone. Podczas, gdy jedni uwielbiają wielogodzinne kąpiele z bąbelkami, inni cenią sobie szybki prysznic. Wygodna wanna z drzwiami może zostać w takiej sytuacji wyposażona również w praktyczną ściankę, dzięki której będzie pełniła również funkcję prysznica. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, które nie mają możliwości montażu osobnej wanny i dużego brodzika. Jeśli prysznic ma być malutki i niewygodny w użytkowaniu, znacznie lepiej jest go zastąpić właśnie większą wanną, która da pole manewru i pozwoli na wygodne wzięcie szybkiego prysznica.

W sklepach można znaleźć szeroki wybór ścianek ze szkła, które montowane są właśnie do wanien, aby stworzyć możliwość korzystania z nich w pozycji stojącej. Taką ściankę można również wykonać na zamówienie w dowolnym wzorze lub zdecydować się na parawan, jednak te nie cieszą się dzisiaj powodzeniem, ponieważ nie są zbyt higieniczne, ani praktyczne.

Kabina prysznicowa – jak zwiększyć komfort jej użytkowania?

Jeśli zdecydujemy się na wstawienie do łazienki jedynie prysznica, warto postarać się o to, aby była to kabina na tyle duża, żeby można było wygodnie się w niej umyć. Rodzice małych dzieci często w takiej kabinie ustawiają wanienki dla maluchów, dlatego warto zdecydować się o spory rozmiar brodzika. Dzisiaj w sklepach dostępne są bardzo niestandardowe rozwiązania o różnych wymiarach. Kabina może być kwadratowa i mieć wymiary 100 cm x 100 cm i z powodzeniem wejdą do niej dwie dorosłe osoby, ale może być to również model prostokątny, jeśli łazienka stwarza tylko takie możliwości.

Warto zdecydować się na brodzik o specjalnej fakturze antypoślizgowej, ponieważ w znaczącym stopniu zwiększa ona bezpieczeństwo korzystania. Dodatkowo, można zamontować również specjalny uchwyt ułatwiający podparcie się, jeśli zachodzi taka konieczność. Optymalnym rozwiązaniem będzie zakup siedziska, które umożliwia wykonywanie różnych czynności pielęgnacyjnych w wygodnej pozycji siedzącej.

Decydując się jedynie na kabinę prysznicową, dobrze jest zainwestować w panel prysznicowy wyposażony nie tylko w słuchawkę, ale również funkcjonalną deszczownię. Dzięki temu każdy z członków rodziny i użytkowników może korzystać z kabiny w taki sposób, jak najbardziej lubi i ceni.