Wrzody – jak można się ich nabawić?

Wrzody – jak można się ich nabawić?

Wrzody dotykają ogromnej części populacji. Można je rozpoznać po tym, że po spożyciu konkretnych potraw człowiek zmaga się z trudnym do wytrzymania bólem brzucha. Mowa przede wszystkim o ostrych daniach. Rodzi się więc pytanie w jaki sposób można się nabawić wrzodów oraz czy można z nimi żyć?

 

Jak tworzą się wrzody?

Wiele osób myśli, że za wrzody odpowiada stres oraz spożywanie niewłaściwych produktów, a kropkę nad „i” stawia nieodpowiedni tryb życia współczesnych ludzi. Nic bardziej mylnego. Wymienione czynniki sprawiają, że dolegliwość jest nieprzyjemna w skutkach, jednakże same w sobie nie są w stanie wywołać choroby. Wrzody żołądka są ściśle związane z bakterią Helicobacter pylori. W jaki sposób dostaje się ona do organizmu człowieka? Mowa przede wszystkim o przypadku, kiedy zje się niewłaściwie przyrządzone potrawy, albo używa się sztućców, którymi jadł człowiek zmagający się już z omawianą dolegliwością.

Niektóre osoby z wrzodami zmagają się na skutek produkcji zbyt dużej ilości kwasu solnego. Zbyt duże ilości tej substancji odpowiadają za degradację błony odpowiadającej za ochronę ściany żołądka. Kiedy zostaje ona przerwana, pojawiają się wrzody.

Warto wspomnieć także o uwarunkowaniach generycznych, gdyż choroby związane z układem pokarmowym mogą zostać dziedziczone po przodkach, którzy zmagali się z podobnymi dolegliwościami.

Konkretne leki także są w stanie wywołać u człowieka wrzody żołądka, mowa chociażby o środkach zawierających kwas acetylosolicylowy oraz używanych w trakcie chorób o podłożu reumatycznym.

Wśród najrzadziej spotykanych czynników związanych z wywoływaniem wrzodów żołądka występuje stres, jednakże tylko ten, który łączony jest z paleniem papierosów oraz spożywaniem dużych ilości alkoholu.

 

W jaki sposób objawiają się wrzody żołądka?

Mimo, iż nazwa jednoznacznie wskazuje, że znajdują się one w żołądku, wrzody można znaleźć również w dwunastnicy oraz przełyku. Mowa o uszkodzeniach błony śluzowej różniących się między sobą zarówno głębokością, jak i gabarytami.

Nie bez powodu mowa jest o różnicach w kształcie oraz wielkości, gdyż wpływa to bezpośrednio na pojawiające się objawy. Wrzody w żołądku powodują ból brzucha po spożyciu posiłku. Jeśli znajdują się one w dwunastnicy, dyskomfort pojawia się z reguły rano, kiedy człowiek wstanie z łóżka.

Ból brzucha to nie jedyne objawy wrzodów. Pojawia się także uczucie pieczenia i palenia, zgaga, nudności, wymioty, mdłości oraz nieprzyjemne odbijanie.