Urządzanie pokoju dziecięcego to jeden z najprzyjemniejszych momentów w trakcie oczekiwania na dziecko. Ogrom stylizacji, które widzimy w sklepach meblowych czy katalogach może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Kolorystyka w dużej mierze zależy od tego, czy urodzi się chłopczyk, czy dziewczynka. Jednak na co jeszcze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Małe dzieci zaraz po urodzeniu nie potrzebują zbyt wielu bodźców, szczególnie jeśli mają w swoim pokoju zasypiać i spać spokojnie całą noc. Z tego właśnie powodu w pokoju dziecięcym powinniśmy postawić na stonowane kolory i łagodne oświetlenie. Dla noworodka twarz rodziców jest wystarczająco kolorowa, nie potrzeba mu jeszcze migających światełek czy jaskrawych kolorów ścian.
Nowoczesne lampy sufitowe w pokoju dziecka
Zanim zdecydujemy, gdzie umieścimy lampy sufitowe, postawmy się w roli naszego dziecka. Połóżmy się na podłodze w pokoju w miejscu, gdzie ma stać łóżeczko. Kiedy umieścimy żyrandol na środku pomieszczenia, będzie nam, to znaczy naszemu dziecku, świecił prosto w oczy. Nie oznacza to, że musimy zrezygnować z głównej lampy w pomieszczeniu. Przecież nasz maluch szybko urośnie i w swoim pokoju nie będzie tylko spać, ale także się bawić. Ten problem można rozwiązać poprzez nowoczesne lampy sufitowe, które spełnią oczekiwania zarówno najbardziej wymagającego malucha, jak i rodzica.
Jak przysłonić główną lampę
Żyrandol kojarzy nam się z żarówką z jakimś ozdobnym abażurem, jednak w pokoju dziecięcym sprawdzi się zupełnie coś innego. Z racji tego, iż konieczne jest zabezpieczenie dziecka przed świeceniem prosto w oczy, możemy zdecydować się na żyrandole z kilkoma punktami oświetleniowymi, które można poustawiać w różnych kierunkach. Watro, wtedy zadbać, aby była możliwość włączenia jednego lub dwóch punktów, a także ściemniania światła w razie potrzeby. Dzięki temu do zabawy czy nawet sprzątania będziemy mieć w pokoju bardzo jasne światło, natomiast do wyciszenia i zasypiania może być przytłumione. Światło żarówki można złagodzić i rozproszyć za pomocą klosza, który będzie otaczał całą żarówkę. Trzecią opcją jest zamontowanie żyrandoli z ledami, dającymi delikatne, ciepłe światło. Ledy mogą być dodatkowo otoczone osłoną –nowoczesne lampy sufitowe znajdą tu swoje miejsce.
Gdzie jeszcze umieścić lampki
Palenie górnego światła nie jest najlepszym pomysłem, kiedy chcemy, żeby nasze dziecko zasnęło. Dlatego właśnie warto przemyśleć gdzie jeszcze ustawić lampki czy dodatkowe światełka. Bardzo przydatna jest, jak w każdej sypialni, lampka nocna, która może stać na parapecie czy szafce nocnej. Z takiej lampki będziemy korzystać podczas nocnego karmienia czy przebierania, a także przy czytaniu bajek na dobranoc. Piękną, a zarazem modną i praktyczną ozdobą mogą być lampki ala choinkowe tzw. girlandy, które możemy powiesić na łóżeczku czy włożyć do dużego, przezroczystego wazonu.
Światełko dla boidudka
Dzieci na początku często pomieszkują w sypialni rodziców, a przeprowadzka do własnego pokoju może być dosyć bolesna. Szczególnie 3 – 5 latki boją się ciemności, potworów w szafie i innych stworów, które mogłyby ich zaatakować we własnym pokoju, kiedy będą same. Lekiem na lęki kilkulatka może być małe światełko, lampka, którą będzie mógł włączyć, nie wstając z łóżka. Z takim gadżetem maluchowi będzie dużo łatwiej zasnąć w swoim pokoju, bo będzie czuł się o wiele bezpieczniej. Dzieci często budzą się w nocy i znając na pamięć drogę do sypialni rodziców, udają się tam, idąc po omacku. Warto poza sypialnią, w korytarzu i przy schodach, jeśli są, zamontować mini punkty oświetleniowe, które będą oświetlały podłogę. Takie rozwiązanie znacznie zwiększy bezpieczeństwo w nocy, jeśli nasze dziecko to mały nocny podróżnik.